TEETH - The Will of Hate
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sympatickí Íri okupujú pódiá už niečo vyše pätnásť rokov so svojím poňatím punku, hard rocku a popových refrénov odkazujúcich na to najlepšie z domácej (THIN LIZZY) i svetovej priamočiarej rockovej hudby. Po dvojročnej odmlke nedávno vydali svoj už jedenásty album. Napriek ústupu z predných pozícií a nie veľkému komerčnému úspechu albumov, ktoré nasledovali svätú trilógiu „Nurse“, slávny „Troublegum“ a vzhľadom na žáner experimentálny „Infernal Love“, nahrávali napriek početným krízam a personálnym problémom jeden vydarený a minimálne vysoko nadpriemerný album za druhým. „Suicide Pact -You First“ dokonca vplyvný britský KERRANG označil za jeden z najlepších britských rockových albumov. Po konsolidácii na najproblémovejšom mieste bubeníckej stoličky naberajú THERAPY? po trochu malátnom „Shameless“ druhý dych a vychádza veľmi sviežo pôsobiaci „High Anxiety“ (Levné knihy, 39 Sk, stále sú, - pozn. korektora), skrývajúci hneď niekoľko hitoviek s komerčným potenciálom minimálne na úrovni slávneho „Troublegum“. Mimoriadnu životaschopnosť írskych veteránov nerozladil ani odchod dlhoročného člena Martina McCarricka a po rokoch opäť ako trio vydávajú ostrý a surový „Never Apologise, Never Explain“.
U THERAPY? si človek po rokoch zvykol na istotu dobrých albumov kapely, ktorá sa síce nikam nevyvíja, ale nikdy neurazí a ich autentickému na nič sa nehrajúcemu rock‘n‘rollu nebolo ťažké podľahnúť. Žiaľ, táto istota s vydaním „One Cure Fits All“ odchádza dostratena. Ťažko povedať, v čom je nový album horší, než jeho predchodcovia. Všetko to, čo od THERAPY? poznáme z minulosti, je aj tu, len výsledok nemožno porovnávať s vydarenými predchodcami. Jednoduchá stavba skladieb, spevné refrény a povestná priamočiarosť, pomocou ktorých sa v minulosti s ľahkosťou vkrádali na dlhý čas do uší, tento krát akosi nefunguje. Minimálne polovica skladieb napriek spomínaným typickým postupom pôsobí úplne bezradne a neprirodzene. Núdza o nápady je najzjavnejšia v „Private Nobody“, kde nešťastný refrén, tvorený názvom skladby, vyznieva ako zložený v núdzovom režime a človek znalý niektorých nezameniteľných nápevov zo starších albumov musí len neveriacky krútiť hlavou. Podobne možno zvoziť i skladby typu „Fear Of God“, „Heart Beat Hits“ či „Our White Noise“. Naopak, všetky tie staré ťahy ťahajúce uvedené skladby hlboko pod šeď priemeru fungujú bezproblémovo u tutoviek, akými sú úderná krása „Rain Hits Concrete“, osviežujúca „Walk Through Darkness“ z ktorej priam tryská odhodlanie a nádej, alebo v úvodnej „Sprung“. Lenže tých pár vydarených vecí je len slabou náplasťou za zvyšné minúty, plné polovičatých skladieb bez výraznejšieho nápadu.
THERAPY? ma snáď po prvý krát v ich diskografii sklamali, a to i napriek evidentnej snahe o prístupnejšiu muziku, čo potvrdzuje i angažovanie producenta Pedra Ferreiru, podpísaného aj pod úspešné albumy retro recesie THE DARKNESS. „One Cure Fits All“ pripomína veľký pekný a pútavý obal drahej bonboniéry, v ktorej žiaľ hrkoce len zopár omrviniek. Do inak vydarenej diskografie pribudol k nevýraznému (napriek tomu zaujímavejšiemu) „Shameless“ nový súrodenec. Je mi ľúto, možno nabudúce.
Netradične slabý album od inak skvelej írskej stálice, ktorý nezachraňuje ani niekoľko nádherných tutoviek.
5 / 10
1. Outro
2. Sprung
3. Deluded Son
4. Into The Light
5. Lose It All
6. Dopamine, Seratonin, Adrenaline
7. Unconsoled
8. Our White Noise
9. Private Nobody
10. Rain Hist Concrete
11. Fear Of God
12. Heart Beat Hits
13. Walk Through Darkness
Hard Cold Fire (2023)
Cleave (2018)
A Brief Crack Of Light (2012)
Crooked Timber (2009)
One Cure Fits All (2006)
Never Apologise, Never Explain (2004)
Scopophobia DVD (2003)
High Anxiety (2003)
Shameless (2001)
So Much For The Ten Year Plan (2000)
Suicide Pact-You First (1999)
Semi-Detached (1998)
Infernal Love (1995)
Troublegum (1994)
Nurse (1992)
Pleasure Death (1992)
Babyteeth (1991)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Spitfire Records/Eagle Rock Entertainment Ltd.
Stopáž: 44:31
Produkce: Pedro Ferreira
Studio: Jacobs Studios UK
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.